Image
Top
Menu
22 Mayıs 2015

Dubai’de Yaşam ve Tecrübelerim

Dubai'de Yaşam

Dubai’de Yaşam

Uzunca bir aradan sonra tekrardan esenlikler. Dubai hakkında bir yazıyla dönüş yapıyorum.

Bir süredir ufak bir koşuşturmacanın içindeydim ve blogumu çok fazla ihmal ettim. Bu kadar aradan sonra ilk yazıma Dubai’de edindiğim tecrübelere yer vermek istiyorum. Yukarıdaki About bölümünü okuduysanız ya da beni uzaktan/yakından tanıyorsanız, 2014’ün sonuna kadar Dubai’de yaşadığımı da biliyorsunuzdur. Neyse, Dubai’yle ilgili tecrübelerimi 4 başlık altında size anlatacağım; Dubai’ye Nasıl Gittim? (Her şeye başlangıç hikayem), Dubai’de İş Hayatı Nasıl?, Dubai’de Sosyal Yaşam Nasıl? (Gündelik yaşam) ve Dubai Hakkında Bilgiler ve Diğer Konular.

Dubai’ye Nasıl Gittim?

2012 yılında Groupon’da çalışırken tasarım konularında bana patlama yaşatan ve aynı kafada bi’ adama rastladım; Hakan Uzunoğlu. Hakan Magic Click’ten gelmiş bir tasarımcıydı ve bana tasarım konusunda çok şey katmış birisidir. Oraya geliş hikayeside Adana’dan kalkıp İstanbul’a tasarımcı olarak yerleşmesiyle başlıyor. Hakan’da benim kadar değişik bir insandır ancak konumuz Hakan değil tabii ki. Ancak Hakan’da hikayenin içinde bayağı var :)

Neyse, biz Hakan’la kısa zamanda yakın arkadaşlar olduk ve onunda benimde sürekli kafamda fikirler vardı (hala daha telefonda saatlerce tartışırız). Bunların Türkiye’de gerçekleşemeyeceğini düşünüyorduk. O ara Yemeksepeti’nden gelen iş teklifiyle ben Yemeksepeti’ne geçtim. Yemeksepeti’nde akşama kadar çalışıyordum, akşam da Hakan’la beraber iş çıkışlarında 3-4 saat kendimize mesai harcıyorduk. Bir süre sonra Hakan da Groupon’dan ayrıldı ve freelance olarak Groupon’un 8 ülkesine bakıyordu. Biz de bu sırada İngiltere’deki “Ankara Antlaşması Vizesi” olayına girmeyi düşündük. Öncelikle oraya gidip butik bir tasarım ajansı kuracaktık ve işleri geliştirmeye çalışacaktık. Bu görüşmeleri yaparken ben de Yemeksepeti’nde hem çalışıp hem de bunlara mesai harcayamayacağımı düşündüm ve oradaki işimden ayrılmak zorunda kaldım. Biz bunları planlarken Hakan beklenmedik bir teklif aldı ve Dubai’deki Groupon’a çağırıldı. İşte burası bizim kopma noktamız oldu. Hakan teklifi değerlendirirken benden de bahsetti ve karşı taraf bu konuda yardımcı olacağını dile getirdi.

Hakan Dubai’ye geçiş yaptı ve ardından ben gidecektim ancak bir süre cevap gelmeyince ben freelance çalışmalara devam etmek zorunda kaldım. Yemeksepeti’ne, sanatçılara vs. freelance çalışıyordum. Bu sırada Dubai’deki Foodonclick’ten (Yemeksepeti’nin Dubai yapısı) arkadaşlarla “Sizin İngiltere ne oldu?” diye konuşurken Hakan’ın Dubai’ye gittiğini ve benimde Dubai’de iş araştırdığımı söyledim, tasarımcıya ihtiyaçları olduklarını söylediler. Foodonclick’in CEO’su ile bir gün Yemeksepeti ofisinde sohbet ettik ve portfolyomu gösterdim ancak dönüş olmadı. Çünkü Dubai’de yurtdışından çalışan getirmek biraz tuzludur.

Bir süre sonra durumdan sıkılan ben Dubai’ye turistik vize aldım. Dubai için turistik vizenin süresi 30 gündür. Aldım Emirates’ten biletimi, kalktım gittim Hakan’ın yanına. Hakan eve çıkmıştı ve bende yanına yerleştim. 2-3 hafta hem gezecek hem de iş fırsatlarını değerlendirecektim. Hakan’ın benden bahsettiği yöneticileri bir kaç teklif yönlendiriyordu, ancak ben biraz şehirde turladıktan sonra iş görüşmeleri yapmak istiyordum. Hazır geziyorken Foodonclick’te çalışan 2-3 tane Yemeksepeti’nden arkadaşım vardı, onlara da selam vermemezlik olmazdı ve bu vasıtayla ikinci gün Foodonclick ofisinide ziyaret ettim, akşam iş konuşalım dediler, ertesi gün anlaştık, 3. gün ben masa başına oturdum :)

Dubai’ye gitme hikayem bu şekilde. Şimdi Dubai’de iş hayatına geçelim. Ayrıca siz sormadan yanıtlayayım; evet kararlarım çok spontane.

Dubai’de İş Hayatı Nasıl?

Öncelikle Dubai’de şunu unutun; Pazartesi sendromu. Dubai’de maalesef başka bir şey var; Pazar sendromu. Evet, Dubai’de haftanın ilk günü Pazar, haftanın son günü Cumartesi. Haftaiçi; Pazar-Perşembe, haftasonu; Cuma ve Cumartesi. Ancak bazı şirketler haftanın 6 günü çalışıyor. Yukarıya göre düşünecek olursak tatil günü nedir? Tahmininiz Cumartesi oldu büyük ihtimalle ancak Dubai’de haftanın en önemli tatil günü Cuma’dır. Bunun tek sebebi var; dini inanç.

Dubai’de iş hayatı Türkiye standartlarına göre gayet iyi. Yıllık tatil hakkınız şirketten şirkete değişiklik göstererek en az 22 günden başlar. Haftasonlarıyla beraber 1 aylık tatil hakkınız oluyor yani. Resmi tatiller de bol bol var.

Dubai’de maaş ortalaması yaptığınız işe göre çok fazla değişiklik gösteriyor. Mesela; İstanbul’da yeni işe başlamış taksici, yeni işe başlamış tasarımcıdan 2-3 kat daha fazla para kazanabilir. Ancak Dubai’de bu asla mümkün değil. Taksicilik düşük gelir kaynağı bir meslek. Orta seviye bir tasarımcının maaş ortalaması 12,000 AED (Bugün’ün dolar kuruyla (Dubai’de kur dolara bağlı) 8,480 Türk Lirası). Bu maaş ile şunları yaparsınız; her gün barda istediğiniz içkiyi içersiniz, haftasonları aktivitelere katılırsınız, her ay kendinize bir kaç parça kaliteli markalardan alışverişler yapabilirsiniz, kredi kartınızla Ford Mustang alabilirsiniz, 2 kişiyle beraber okyanusa sıfır eve çıkabilirsiniz vs. Kısacası rahat ve dolu dolu yaşayabilirsiniz.

Dubai Internet City - İnternet Şirketlerinin Ofisleri

Dubai Internet City – İnternet Şirketlerinin Ofisleri

Ancak Dubai’deki iş hayatında önemli bir diğer faktör; nereden geldiğiniz. Tasarımcı üzerinden tekrardan örneklemek gerekirse maaşlar şu şekilde değişiyor;

1. Tasarımcı ekonomisi güçlü bir yerden geliyorsa; 14,000 AED (İngiltere, Almanya, Fransa vs.)
2. Tasarımcı ekonomisi orta seviye bir Avrupa ülkesinden geliyorsa; 12,000 AED (Türkiye, Yunanistan, Portekiz vs.)
3. Tasarımcı ekonomisi güçlü bir Avrupa dışı ülkeden geliyorsa; 10,000 AED (İran, Brezilya vs.)
4. Tasarımcı ekonomisi kötü Arap ülkesinden geliyorsa; 8,000 AED (Mısır, Lübnan, Tunus, Fas vs.)
5. Tasarımcı ekonomisi kötü başka bir ülkeden geliyorsa; 6,000 AED (Filipinler, Tayvan, Afrika ülkeleri vs.)
6. Tasarımcı Pakistanlı ise; 5,000 AED
7. Tasarımcı Hintliyse; 4,000 AED (Hintliyse adamın fiyatı direk düşüyor.)

Maalesef çoğu yerde durum bu şekilde ilerliyor. Özellikle küçük ve orta çaplı işletmelerde alacağınız maaş, nereden geldiğinize göre değişiklik gösterebiliyor. (İlgili bir yazı)

Dubai’de iş bulabilmek için farklı kaynaklar mevcut. Bunların en önemlisi Linkedin ilanları. İş alanınızda kendinize inanıyorsanız Linkedin’den kaliteli şirketlere başvurularda bulunabilirsiniz. Bunun haricinde bayt.com, dubizzle.comgulftalent.com gibi sitelerden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak az önce de bahsettiğim gibi, yurtdışından işçi getirtmek her ülkede olduğu gibi Dubai’de de masraflı bir işlem. Bu yüzden çok istekli oldukları çalışanlar haricinde standart ve Dubai’de de kolayca bulunabilecek çalışanları şirketler yurtdışından getirtmiyorlar. Eğer orada bir tanıdığınız var ise, ya da bir tatil seyahatinizde şirketleri gezip CV’nizi bırakıp onlara X gününe kadar Dubai’de olduğunuzu bilgilendirebilirsiniz. Bu yöntemle iş bulup yerleşen bir çok kişi var Dubai’de.

Bunların haricinde yeni bir vize sistemi getirttiklerini işittim geçenlerde. Freelance çalışanlar için ilk yıl 10,000 AED, sonraki yıllarda 4,000 AED ödemeli olarak çalışan vizesi sunuluyor. Bu vizeyi her sene yenileyerek freelance olarak Dubai’de legal bir şekilde çalışma imkanı buluyorsunuz.

Dubai’deki para kazanmanızı sağlayan en büyük etken ise verginin sıfır olması. Freezone şirketleri vergiden muaf şekilde ilerler ve Dubai’de çalışan herkes (bildiğim kadarıyla) vergiden muaftır. Yani ayda 20,000 AED kazanıyorsanız, kazandığınız tüm 20,000 AED sizindir. Amerika’dan bir araba sipariş edip, limandan teslim alıp sürerek evinize gidebilirsiniz. Tamamen vergisiz.

Dubai’de yerel bir şirket kurmak istiyorsanız (Dubai menşei) %51 hisseli bir Emirati (Birleşip Arap Emirliği vatandaşı) bulmanız gerekiyor. Merak etmeyin, bu Emirati’yi devlet sizin için temin ediyor ve merak etmeyin bu kişi şirket üzerinden hak talep etmiyor. Yıllık düşük bir miktarda bu kişiye ödeme yapıyorsunuz (Yanlış olmasın ancak 10,000 AED’den fazla değil) ve Emirlik size şirket kurmanıza izin veriyor.

Peki siz Emirati olabilir ve bundan muaf olabilir misiniz? Tabii ki hayır :) Emirlik hiç bir şekilde vatandaşlık kabul etmiyor. İster 50 sene çalışın, ister Şeyh ailesinden biriyle evlenin. O işi unutun. Bu yüzden Emirlik vatandaşı asla olamazsınız ve Emirlikten emekli olamazsınız. Bu yüzden oraya gidecek herkese şu bilinçte olmasını tavsiye ederim; bir kaç yıl çalışıp para biriktirin ve oradaki harika iş tecrübenizle başka bir ülkeye açılın. Eğer Dubai’de çok ciddi yükselirseniz tabii ki kariyer stratejinizi farklı şekillerde değerlendirin ancak sıradan bir çalışan olarak gidecekseniz, tavsiyem dediğim gibidir.

Dubai’de Sosyal Yaşam Nasıl?

Bu konu biraz uzun olacağı için alt kategorilere ayırarak devam edeceğim.

1- Evler

Dubai’deki sosyal yaşamdaki en büyük sizi etkileyecek faktör; kalacak yer. Dubai’de beni bunaltan en büyük konu buydu ve belki bunu çözebilmiş olsaydım hala daha Dubai’de olabilirdim. Bu cümle gözünüzü korkutmuşsa üzgünüm ancak Dubai’de ev fiyatları uçuk. Eğer arabanız yoksa sıkıntı daha da zorlaşıyor.

Kendimden örnek vermek gerekirse; Dubai’deyken ehliyetim yoktu, eğer olsaydı şehir merkezine biraz uzakta ucuza eve çıkacaktım ancak ehliyetim olmadığından bunu yapamadım. Dubai’de merkez dışında ulaşım zor. Araçlar ve benzin çok ucuz olduğundan herkesin arabası var ve uzak yerlere ise otobüs ulaşımı pek yeterli durumda değil. Şehir merkezinde ise ev kiraları çok yüksek. Ancak mecburiyetten merkezde bir kaç ay oda tuttum, sonrasında başka oda tuttum, sonrasında bir süre o zaman beraber olduğum Polonyalı kız arkadaşımda kaldım, bir süre ucuza aylık ev buldum (aylık dedim dikkat edin, bu konuya değineceğim) ancak ev sahibi olayı bozdu, yine oda tuttum. Bu şekilde sürekli ev değiştiriyordum.

Dubai'de Evler - Marina

Dubai’de Evler – Marina

Peki neden ev tutmayıp sürekli oda tuttum? Çünkü Dubai’de ev kiraları yıllık ödenir. Eğer işe girdiğiniz şirketin anlaşmalı bir bankası yok ise, ilk 6 ay kredi çekemezsiniz. Kredi çekemediğiniz için sürekli oda tutmak zorunda kalırsınız. Ev kiraları en fazla 4 taksite bölünüyor ve taksitler çek ile ödeniyor.

Örnek; 1 Ocak’ta 100,000 AED’e 4 çekli ev tuttunuz diyelim. Ev sahibine 4 adet çek veriyorsunuz (Dubai’de çalışmaya başlayınca banka hesabınız olmalı ve banka size hemen çek defteri gönderir). Ev sahibine verdiğiniz 4 çek şu şekilde oluyor;

1. çek; 1 Ocak’tan itibaren kullanılabilinir 25,000 AED değerinde
2. çek; 1 Nisan’danitibaren kullanılabilinir 25,000 AED değerinde
3. çek; 1 Temmuz’dan itibaren kullanılabilinir 25,000 AED değerinde
4. çek; 1 Ekim’den itibaren kullanılabilinir 25,000 AED değerinde

Böylelikle 1 yılı 4’e bölüyorsunuz. Ev sahibi çekleri tarihinden önce bozduramadığı için 100,000 AED’in hepsi bir anda gitmiyor, merak etmeyin. Ancak çekler ne kadar çoğalırsa, ev fiyatı da o kadar artıyor. 1 çek ile 85,000 AED’e tutacağınız evi, ev sahibi size 4 çek karşılığında 100,000 AED’e veriyor.

Pekala; hal böyle olunca ilk 1 sene eve çıkmak gerçekten çok zor bir durum. Sizinle aynı kafada insan bulmanız ve beraber çıkmanız gerekiyor. Ayrıca bütçenize uygun ev bulmak için 1 oda eksik ev tutup, ortaklardan birinin salonu alması gerekiyor. Bu durum çoğu zaman yaşanıyor ve can sıkıcı olabiliyor. Eve çıkacağınız kişiyi iyi seçmelisiniz. O kişiyle en az 1 sene o evde yaşayacaksınız çünkü.

Kaldığınız evler ne kalitede peki? Bu konuda şüpheniz olmasın. Bulabileceğiniz en yaşlı bina 20 yaşında residence olur. Otoparklı, havuzlu, güvenlikli ve spor salonu olan cinsten. Dubai’deki neredeyse tüm binalar residence. Diğer kısmı villa ve kalanlar da apartman olarak devam ediyor.

2- Gece Hayatı

Dubai’de gece hayatı, sosyalleşmenin en önemli taşlarından bir tanesi. Dubai’ye yerleşen insanların neredeyse hepsi, çalışmak ve para biriktirmek için gittiğinden dolayı her günü sosyal aktivitelerle harcamaya çalışıyor. Bu yüzden Dubai’de gece hayatı önemli bir parçadır. Haftasonlarından ziyade, haftaiçi de barlar dolu oluyor. Haftaiçi her gün bir barda “Kadınlar Gecesi”, “Salsa Gecesi”, “1 tane al, 1 tane bedava iç” gibi etkinlikler oluyor. Bu da insanları o barlara yönlendiriyor ve haftaiçleri barlar dolu oluyor. Haftasonları ise sokaklar insanlarla dolu. Böyle dedim diye hemen özgürlük gelmesin aklınıza, sokakta içki içmek kesinlikle yasak. Alkol sadece bar ve kulüplerde satılabiliyor. Haftasonları çılgın tekne partileri oluyor, gece kulüpleri ise ağzına kadar dolu oluyor. Şunu da belirtmek isterim; ben şahsen Dubai’de yaşadığım süreç içerisinde bir ilişkim olduğu için pek gönül eğlendirmedim ancak Dubai’de gece kulübüne gidip yalnız çıkanı döverler :) İnsanlar gayet modern ve farklı kültürlerden oldukları için muhabbet etmeyi ve yeni kültürler tanımayı severler.

İçki fiyatları ise Türkiye’den daha ucuz. Şöyle ki; kazandığınız para da iyi olduğunu düşünürsek, arkadaş grubunuzu bir gece dışarı çıkartıp “Herkese benden viski!” diye bağırırsanız, hesap gelince koymaz (tabii pinti değilseniz).

Ancak bunların haricinde Emirlikte büyük konserler ise Abu Dhabi’de yapılır. Genellikle du Arena’da yapılan konserler kalabalık ve eğlenceli geçer. Abu Dhabi’ye arabayla gitmek ise biraz sıkıntılı bir durum. Alkolsüz konser olmayacağına ve dönüşte alkollü araç süremeyeceğinize göre geceyi Abu Dhabi’de geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

3- Yeme/İçme

Dubai’de yeme/içme kültürüne değinecek olursak aslında şunu belirtmek isterim; Avrupa’dan daha iyi yemekler bulacaksınız. Avrupa’yı ziyaret etmiş kişiler bilir; en büyük dertlerden birisi Türk damak tadına uygun yemek bulamamaktır. Evet hepimiz pizza ve makarnayı severiz de İtalya’ya gidip hep onları mı yemek zorunda kalacağız? İnsan şöyle bi Adana Kebap, bi künefe vs. ister değil mi? İşte Dubai bu yönden zengin. Gayet güzel Türk restoranları bulunuyor (Favorim; Turkish Village) Ancak bunların haricinde Lübnan, Mısır, Tunus gibi mutfaklarda yıllarda Türk etkisi altında kaldıklarından bize yakın çok fazla yemeğe ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar zırh kıyması yerine makina kıyması kullansalar ve bir sürü baharat koyup etin tadını bastırsalarda yoklukta gideri vardır. Bu yüzden de yine tatmin olacaksınız diye umuyorum. Özellikle Arap restoranları kendi memleketlerindeki kalitede yapıyorlar. Demek istediğim; Lübnan’a da gitseniz aynı kebabı yiyeceksiniz, Dubai’de de. Döner konusunda ise can sıkan bir durum var maalesef; shawarma. Shawarma Arap döneri. Türk dönerine benzer şekilde yapılsa da gerçek döner kadar lezzetli değil ve bu konuda Araplarla tartışmayın, sinirlenebilirsiniz. (Döner Türklerindir, o kadar!..)

Dubai'de Yemek - Maklube

Dubai’de Yemek – Maklube

Ramazan’da iftar vaktine kadar halka açık alanda sigara içmek, su içmek, sakız çiğnemek vs. hepsi yasak. Restoranların açık alanları kapatılır, perdelenir ve içerisi gözükmez. Ramazanda oruç tutanlar yarım gün çalışır.

Fiyatlandırmaya gelecek olursak; yemek ve içecek fiyatları da ya Türkiye ile aynı ya da daha ucuz. Et ve tavuğun market fiyatı aynıdır ve gayet ucuzdur. Örneğin; McDonald’s Big Mac menü 13 AED (Bugünün kuruyla 9 TL). Şu an Türkiye fiyatı; 16 TL. Ve inanın Türkiye’deki McD’den çok çok daha lezzetli :)

4- Alışveriş

Dubai’de alışveriş fiyatları da hemen hemen Türkiye ile aynı ya da bazı durumlarda pahalı. Şöyle ki; giyim sektörü indirim zamanı Türkiye’deki indirimli fiyatlarla aynı fiyata iniyor. İndirim olmadığı zamanlar ise giyim fiyatları Türkiye ile aynı ya da çok az pahalı olabiliyor. Alışveriş merkezleri büyük ve tüm zengin markaları bulmak mümkün. Bu yüzden Dubai’nin turizm kanallarından birisi de alışveriş sektörü. Alışveriş merkezlerinde otoparklar çok ucuz, bunun haricinde haftasonları ve resmi tatillerde ise ücretsiz. Dubai’de farklı alışveriş merkezleri bulunuyor. Mesela; Dubai Mall’da çok zengin markalar bulunurken, Mall of Emirates standart, her şeyi bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi ve bunların dışında İbni Battuta Mall’da ise yöresel markaların bulunduğu “Tunus, Çin, Fas, Hindistan” gibi bölümlere ayrılarak burada o kültürlere ait ürünlerin satıldığı mağazalara sahip. Bunların dışında yine Deira bölgesinde altın çarşısı, baharat çarşısı gibi çeşitli çarşılarda iyi fiyata son derece kaliteli ürünler bulabilirsiniz.
Dubai’deki alışveriş merkezleri listelerinin tamamı için buraya tıklayın.

5- Sosyal Aktiviteler

Az önce de bahsettiğim gibi, Dubai’nin küçük ve sıcak havasından kurtulmak için insanlar sosyal aktivitelere çok yöneliyor. Dubai’de yapabileceğiniz sosyal aktivitelerin en başında tabii ki gece dışarı çıkmak var ancak rutinlerin dışında;

Çöl Safarisi

Farklı deneyimler yaşatan bir aktivite. Dubai insanları çöl safarilerini genelde fırsat sitelerinden alıyor. Hem ucuza geliyor hem de kaliteli oluyor. Çöl safarisi için harcayacağınız ücret ortalama kişi başı 80-100 AED arası değişiyor. Şehir merkezindeki servis noktasına gidip sizi çöle götürecek otobüse biniyorsunuz. Çölde fazla derinlere gitmeden otobüs duruyor ve bu noktadan sonra sizi 4×4 cipler alıyor. Sizi çölün içindeki küçük han gibi yere kumlarda zıplaya zıplaya götürüyor ve inanın bu benim en sevdiğim kısım. O kumların üstünden arabayla atlamak o kadar zevkli ki (annem “yihuu” diye çığlık attı, eğlenceyi sen düşün) her gün gidip yapası geliyor insanın. Araç sizi alana getirdikten sonra bir süre alandaki aktivitelere katılıyorsunuz. Şahinle fotoğraf çektirme, yöresel Arap kıyafetleriyle fotoğraf, ATV’lerle çölde sürüş vs.

Dubai'de Çöl Safarisi

Dubai’de Çöl Safarisi

Ardından aktivite başlayacağı için içeriye geçip dansöz, yöresel dans gösterileri gibi şeyler izliyorsunuz. Açık büfe et ve vejetaryen yemeklerinden istediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz. Soft içecekler ücretsiz ancak alkoller ücretli ve yine uçuk bir fiyatı yok. Örneğin; Bizim gittiğimiz yerde yemekler son derece lezzetliydi (özellikle falafel) ve gösteri ara verdiğinde alkollerde 2 alana 1 bedava kampanyası yapmıştı.

Hava karardığında ise tekrardan ciplere binilip otobüslerin olduğu yere yine hoplaya zıplaya dönüyorsunuz ve otobüsler sizi aldıkları noktaya geri bırakıyor.

Skydive Dubai

Dubai’nin meşhur bir diğer aktivitesi Skydive Dubai. Paraşütle atlama deneyimi yaşamak isteyenler için harika bir tercih. Eğer Dubai’ye giderseniz ve yükseklik korkunuz yoksa mutlaka denemelisiniz. Skydive Dubai’de rezervasyonunuzu yaptıktan sonra atlama gününde alanda bulunmanız gerekiyor. Size bazı talimatlar öğretildikten sonra atlayış için hazırlanıyorsunuz. Atlayış öncesi ufak bir röportaj yapılıyor. Hazırlanışınız, uçakta muhabbetleriniz ve atlayışınız, kısacası her anınız GoPro kameralarla kayıt altına alınıyor ve arkaplanda harika bir müzikle video haline getiriliyor. Sonrasında bir kopyasını alıyorsunuz.

Ücreti: 2,000 AED

Burj Khalifa’ya Çıkış

Dünya’nın en büyük binası Burj Khalifa Dubai’de yer alıyor. Burj Khalifa o kadar yüksek ki, kendisini şehre ilk geldiğinizde tanıyorsunuz. En tepesine çıktığınızda o yüksek binaların hepsini küçük oyuncak gibi görmenizi sağlayan bir yapı. Burj Khalifa’ya çıkmak için öncelikle şunu bilin; rezervasyonsuz tuzlu.

Burj Khalifa’da şu an bilet sistemine yeni bir şey daha eklenmiş; Sky Ticket. Sanırım daha da yüksek bir noktadan izleme şansı vermişler ancak bunun bileti biraz daha pahalı.

Burj Khalifa Yüksekliği

Burj Khalifa Yüksekliği

Rezervasyonlu gittiğinizde normal biletler 125-200 AED arası değişiyor. Rezervasyonsuz 400-500 AED. Sky Ticket için ise rezervasyonlu fiyat 300-500 AED arası değişiyor.

Burj Khalifa’ya Dubai Mall’dan çıkıyorsunuz ve içeri girerken öncelikle uzun bir yol yürüyorsunuz. Yol üzerinde Burj Khalifa’nın hikayesini anlatan şeyler yer alıyor. Yürüyüş yolu ve bilgilendirmeler bittikten sonrası asansörde. 200’den fazla katı 1-2 dakika içinde çıkıyorsunuz. Öyle ki; 1 saniyede 2-3 kat atlayarak giden bir asansör düşünün :)

En tepeye çıktığınızda dünyayı daha önce hiç bu kadar küçük ve ayrıntılı görmediğinizi fark edeceksiniz. İçeride özel efektli fotoğraflar çektirebiliyor, hatıra için hediyelik eşya satın alabiliyorsunuz ve sıkıldığınız zaman aşağı tekrar inebiliyorsunuz. Yukarıda kalma süresi size kalmış bir şey, sınırı olan bir kavram değil.

Bunların haricinde yapılan diğer etkinlikler; tekne partileri, Dubai Autodrome’da Formula 1, diğer şehirlere geziler, Mall of Emirates’te kar kayağı yapabilirsiniz, Nascar gibi özel araçları kullanma, okyanusa dalış, kum kayağı, helikopter gezileri, su parkları, balık tutma ve midye toplama, dans geceleri. Aklıma gelen sosyal aktiviteler bu şekilde. Geçelim diğer başlığa;

Abu Dhabi Büyük Şeyh Zayed Camii

Abu Dhabi Büyük Şeyh Zayed Camii

Dubai Hakkında Diğer Konular

Diğer kalan noktaları da bu başlık altında aklımda kaldığı kadarıyla sizlere madde madde aktaracağım.

 • Dışarıda öpüşmek ya da herhangi bir öpme eylemi gibi şeyler yasak. Evli değilseniz el ele tutuşmak bile yasak ancak Dubai’de polis gayet sevecen ve böyle saçma sebeplerden ötürü kimseyi sorgulamazlar. Ancak halka açık bir yerde öpüşürseniz cezanız 1 ay hapis ve sınır dışı edilmek olacaktır. Ayrıca Arap Birliği üyesi ülkelerden ömür boyu yasaklanacaksınız.
 • Gece kulübü, bar gibi yerler haricinde alkol tüketmek yasak.
 • Dubai’de arabanız yoksa taksiye muhtaçsınız. Taksiler her ne kadar pahalı olmasa da iş giriş-çıkış saatlerinde bulmak tam bir işkence. Ehliyetiniz varsa kesinlikle kendinize bir araba alın. Yaz mevsimi aşırı sıcakta 10 dakikadan fazla dışarıda yürümek istemeyeceksiniz.
 • Sigarayı her yerde içebilirsiniz. Kapalı alanda sigara içme mekanların kendi belirlediği bir kural. Alkol tüketilen yerlerde kapalı olsa bile genelde sigara içmek serbest.
 • Sinema arası diye bir kavram yok, film bir kere başladığında bitene kadar devam eder. İstediğiniz zaman salona giriş-çıkış yapabilirsiniz. Ayrıca patlamış mısırlar bizdeki gibi tuzlu değiller :) Karamelli, tereyağlı ve peynirli.
 • Wendy’s, Mountain Dew gibi Amerika markalarından bolca var. Bunların haricinde marketlerde Türk markalarını da bulmak mümkün. Pınar, Eti, Ülker gibi markaların ürünlerini Carrefour’da vs. bulabilirsiniz.
 • Birisiyle gerçek anlamda kavga etmek hapse girmenize neden olabilir.
 • Plajlarda giyim kuşamla ilgili bir kural yok, normal plajlardaki gibi herkes istediği şekilde giyinip giriyor.
 • Metro Cuma günleri, Cuma namazına kadar çalışmıyor.
 • Metro’da ve otobüslerde bayanlar için özel yer ayrılmış durumda. Erkekler bu bölümlere ancak nikahlı eşiyle beraber oturabilir ve tüm toplu taşıma araçlarına binerken ve inerken otobüs biletinizi okutmak zorundasınız. Ayrıca otobüs durduğu zaman kapıyı şoför değil, kapının üzerindeki tuştan siz açıyorsunuz.
 • Polis araçlarının çoğu normal ancak bunun haricinde evet Porsche, Lamborgini, Mustang vs. lüks araçlar var. Polislerle iletişim kurmaktan çekinmeyin, sıcak kanlılar. Fotoğraf çektirmek istediğinizde gülerek ve hoşlarına giderek karşılayacaklardır.
 • Haftasonu gün batımından gün ağırana kadar, Emiratiler çöl taşıtlarını alıp, çölde ateş yakıp eğlenceli aktiviteler yapıyor. Sizde onlara katılabilirsiniz. Bu konudan hoşnut olacaklardır.

 

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Dubai hakkında yukarıda yazanlar haricinde aklınıza takılan her türlü iş, tatil, sosyal hayat konularında sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz, yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Ayrıca arkadaşlarımın Dubai hakkında bilgi verdikleri Instagram sayfası @bircift_gezenti ‘yi de takip etmenizi öneririm.

(Not: Lütfen sorularınızı yorum olarak atınız, e-maillerimi iş için kullanıyorum ve bu yüzden oradan gelen soruları yanıtlayamıyorum. Ayrıca lütfen soru sormadan önce şunu bilin ki ben bir uzman değilim, sadece Dubai’yi tecrübe etmiş ve etmeye devam eden birisiyim, alanım dışında soru sormadan önce lütfen internette İngilizce araştırmasını yapınız. İngilizceniz yoksa ve Dubai’ye çalışma amaçlı gelmek istiyorsanız önce İngilizcenizi akıcı konuşabilecek hale getiriniz, öbür türlü Dubai’de çalışmanız mümkün değildir, sevgiler.)

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, esen kalın!