Image
Top
Menu
2 Aralık 2013

Durex’in 1 Aralık Dünya AIDS Günü Virali

Durex Dünya AIDS Günü

Durex Türkiye ekibi çok lezzetli bir virale imza attı. 1 Aralık Dünya AIDS gününde resmi Twitter adresi üzerinden, sosyal ortamda sıkça karşılaştığımız ve artık hayatımıza giren “panpa” kelimesini kullanarak, klavye tuşlarına rastgele basarak eğlenceli paylaşımlar yaptı. İlk bombayı “Kim Tweetter şifresini Durex123 yaparki? Asdrghdgffjdgh'” yazısı ile patlattı ve paylaşımlar ardını kesmedi. Her kullanıcı gibi bende Durex’in hacklendiğini düşünerek eğlenceli bir cevap attım tabii ki. Kimse viral olduğunun farkına varamadı.

Durex Viral

Çoğumuz 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nü unutuyor ve markasının en önemli mücadele noktalarından biri olan AIDS için böyle dikkat çekici bir fikir Durex’e gerçekten çok yakıştı.

Ancak asıl değinmek istediğim nokta; viral reklamların günümüzde en güçlü reklam türü olması. Viral reklamı güçlü yapan nokta seederlar (paylaşım yapan kullanıcılar) arasında yayılması. İsmini de bu sebepten dolayı alıyor. Ancak viral reklamın seederlar tarafından yayılması reklamın yaratıcılığına bağlı. Reklam ne kadar yaratıcı olur ve şaşkınlık uyandırırsa, seederlar arasında dolaşımı ve insanların hafızasına kazınması o kadar kolay olur.

Durex Viral 2

Durex’i de başarıya götüren nokta bu oldu. İnsanlar Twitter tarafından onaylanmış bir hesabın hacklenmesini ve bunu hackleyen kişinin serseri tavırla tweet atmasını şaşkınlıkla takip edip eğlenmeye başladı. Günün sonunda ise “Bir gün korunmadık, başımıza neler geldi… #korunmayadevam” tweetini patlattı ve kullanıcılar ikinci bir şaşkınlık yaşadı. Bir prezervatif markası 1 Aralık Dünya AIDS Günü’ne bu kadar başarılı bir viral hazırlayabilirdi zaten. Reklam eğlenceli, bol seederlı ve akıllıca ilerledi. Bu dahice virali bize tattıran Durex’e teşekkür ediyor ve unutulmaması gereken bir diğer önemli noktayı iletiyorum; bu viral tamamen maliyetsizdi :)

İlk yazımı okuduğunuz için teşekkürler, görüşmek üzere.

Submit a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.