Image
Top
Menu
25 Ocak 2014

Garanti Bankası’nın Yeni Reklam Stratejisi

Esenlikler!

Garanti Bankası’nın akıllı telefon uygulaması için yaptığı harika bir reklam kampanyasını paylaşmak istiyorum. Arkadaşımın Facebook’taki paylaşımında rastladığım kampanya oldukça hedefsel.

Mobil bankacılığı yaygınlaştırmayı hedefleyerek uygulamayı yüklememiş olan kullanıcılara ulaşmayı denemiş. Başarılı da olmuş. Peki bunu nasıl yaptı? Cevap gayet basit. Punch Ajansı ile çalışarak hedefe ulaşmak için mobil uygulamaların, akıllı telefon içindeki etkileşimlerinden faydalanan bir kampanya başlatmışlar.

Garanti App Campaign

Hedeflenen kampanyada bir çok gazetenin uygulamasına eklenen ufak bir kod aracılığı ile Garanti Bankası uygulaması olmayan kullanıcılara kampanya reklamları sunulmuş. Eklenen kod telefonda Garanti Bankası uygulaması olup olmadığını kontrol ediyorve uygulama yok ise kullanıcıya Garanti Bankası uygulamasının bir reklamı gösteriliyor.

Sonuç ise başarılı. Yüzde %18 oranında indirme sağlanmış. Ayrıca videoda verimliliğin benzer kampanyalara oranla 10 kat yüksek olduğu söyleniyor. Öte yandan maliyetin yarı yarıya düşürüldüğünü ve günde 500 kez indirme rakamına ulaşıldığı vurgulanıyor.

Garanti Bank App

Rakamlara bakıldığında reklam veren için gayet sağlıklı bir kampanya. Peki bu kampanyanın, reklamı alan uygulamadan götürüsü olabilir mi? Çoğu kişi gibi bende pop-up açılan reklamlardan nefret ediyorum ve genelde bu reklamların belli bir hedef kitlesi yok. Bu kampanyada günde 500 indirme oranı ile başarı yakalanmış fakat bu reklamı sürekli görmek zorunda kalan diğer banka müşterileri? Eğer ki, bu yeni pencerede gösterilen reklamdan tamamen kurtulma seçeneği sunulmamış ise, kullanıcılar bir süre sonra gazeteye ait uygulamayı silmek zorunda kalacaktır. Reklam sektöründe bu tip komik hatalar ile sık sık karşılaşılabiliyor. Umarım bu kampanyada söz konusu değildir ve uygulamayı henüz deneme fırsatım olmadı, sadece videoda bahsedilenleri aktardım.

İYİ SEYİRLER

Görüşmek üzere, esenlikle kalın.

Her zamanki gibi düzeltmeler için Büşra’ya teşekkürler.

Submit a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.