Image
Top
Menu
17 Mart 2014

Sonsuza Kadar Çalışan Yapay Kalp Zarı

Kalp Zarı

Esenlikler,
Son zamanlarda popülerlik kazanan yeni bir buluşu paylaşmak istiyorum; sonsuza kadar çalışan yapay kalp zarı. Evet, yanlış duymadınız. Bu kalp zarı sonsuza kadar kalp üzerinde duruyor ve kalp ritmini koruyor. Görselde bulunan kalp bir tavşana ait ve yaşıyor. Zar kalbinizin harika bir seviyede atmasını sağlıyor ve elektronik zar tarafından hayatta kalan kalp kan pompalamaya devam ediyor.

Urbana Champaign’deki Illinois Üniversitesi ve St. Louis’deki Washington Üniversitesi’den bilim insanları tarafından geliştirilen bu ince, kalbi saran ve gerilebilir zar 10-15 yıl içerisinde insanlar için kullanılmaya başlanabilir.

custom-made pacemaker

Zar, tavşan kalbine tam uyumlu şekilde geliştirildi. Öncelikle yaşamakta olan tavşanı tomografi cihazı kullanarak taradılar ve kalbinin 3 boyutlu bir modelini oluşturdular. 3 boyutlu yazıcıdan tomografisi çekilen kalbin kalıbı basıldı ve bu kalıp üzerinden kalbin zarı üretildi. Daha sonrasında gerçek kalp dışarı çıkartıldı ve daha önceden kalıbından üretilmiş zar kalbe takıldı.

zar-3dprint

Zar takıldıktan sonra harika denecek seviyede kalbin attığı gözlemlendi.

Bu kalp pili özel bir yapım değil. Illinois Üniversitesi’nden malzeme araştırmacısı ve zarı geliştiren araştırma grubunun eş lideri John Rogers’a göre bu zar yapay kalbi saran doğal bir zar gibi:

“Bu yapay kalp zarı yüksek kalite insan yapımı araçlarla donatıldı. Bu araçlar klinik kardiyoloji ile alakalı olarak insan kalbiyle çeşitli şekillerde etkileşebilmekte ve kalbin hareketlerini algılayabilmektedir.”

Washington Üniversitesi’nden medikal mühendisi olan Igor Efimov’a göre ise bu büyük bir gelişme. Gördüğünüz devre, doku hareketlerini ve kalp kası hareketlerini düzenleyen elektrotlardan oluşan bir sensörler birleşimidir:

“Yapay zar, bir kalp krizi ve aritmi gibi durumlar hissettiğinde yüksek tanımlı tedavi uygulayabiliyor. Yani aritmi veya ani kardiyolojik ölümleri engellemek için optimal bir şekilde cihaz kalp üzerinde farklı noktalara elektrik uyarıları gönderebilir.”

Okuduğunuz için teşekkürler, görüşmek üzere.

Kaynaklar; Evrim Ağacı, Sploid

Submit a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.