Image
Top
Menu
15 Aralık 2013

WordPress 3.8 Parker Çıktı!

Esenlikler! Neredeyse bir hafta oldu ve yazmamıştım. Ancak bu güzel haber için oyalanmak elde değil.

WordPress.org’de yayınlanan yazıda yeni WordPress sürümü olan WordPress 3.8 Parker yayınlandı. Açıklamada; yeni sürümün adını ünlü caz sanatçısı “Charlie Parker” onuruna verdiklerini de yazmışlar.

Yeni sürümde dashboardun tasarımı tamamen yenilenmiş, minimalist bir tasarım uygulanmış. Ayrıca renklerde yapılan devrim, minimalistlik ile gelen basit ve anlaşılabilir panel ile akıllı telefonlarda en iyi sonucun alınması bekleniyor.

Panel renklerini kişisel zevkinize göre değiştirebilirsiniz

Wp-Parker-Colors

Daha Kullanışlı, Daha Uyumlu

Çoğu magazin ve bloglar kopyala/yapıştır ile devam ederek gittikleri için çoğunda göreceğiniz gibi en büyük yeniliğin “paneldeki değişiklik” olduğunu yazıyorlar. Ancak WordPress.org’deki açıklamaya ve görsellere göre buradaki devrim sadece bunlardan ibaret değil.

Yeni WordPress’in en büyük özelliği daha kullanışlı ve uyumlu olması. Sitede yer alan açıklamada da olduğu gibi;

“Hepimiz internete farklı yollardan bağlanıyoruz. Akıllı telefon, tablet, laptop, masaüstü bilgisayar. Ne kullanıyorsanız kullanın, hiç fark etmez. WordPress size uyum sağlayacak ve evinizdeymişsiniz gibi hissedeceksiniz.”

wordpress parker dashboard

Bunların yanı sıra yeni sürümde iconlar daha keskin ve daha yüksek çözünürlükte. Bu yenilik sayfa yüklenme hızını da arttırarak geliyor.

Yeni Tema, Yeni Özellikler

WordPress Parker default olarak yanında twenty-fourteen ile birlikte geliyor. WordPress.org yeni temanın daha magazinsel olduğuna değinmiş.

twentyfourteen

Twenty-fourteen’de  ana sayfada ziyaretçilerimizi grid ya da slider ile karşılayabiliyoruz.  Wordpress bu temaya o kadar güveniyor olmalı ki, blog yazılarında “Twenty-fourteen bu zamana kadar ki en cesur default temamızdır.” ibaresi yer alıyor.

WordPress Parker için kısaca bu şekilde bahsedebiliriz. WordPress kullanıcılarının gerek güvenlik gerekse de güncel kalmak açısından bu sürüme her zamanki gibi ücretsiz geçebileceklerini iletiyor, iyi bir hafta diliyor ve yazıyı okuduktan sonra yapacağı düzeltmeler için Büşra’ya şimdiden teşekkür ediyorum :)

Esenlikle kalın.

Submit a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.